• Home
 • /
 • RECENZJA
 • /
 • [UDEMY] Recenzja kursu Mathematics for Computer Games Development using Unity
kurs Udemy recenzja

[UDEMY] Recenzja kursu Mathematics for Computer Games Development using Unity

Kursów na Udemy jest dużo, przeznaczonych dla różnego stopnia zaawansowania, zwłaszcz w Unity. By ułatwić ci wybór przydatnych materiałów do nauki, postanowiłam sprawdzić dwa kursy od Penny de Byl, Penny @Holistic3D.com. Dzisiaj chcę ci przedstawić „matematykę dla gamedeveloperów”, czyli „Mathematics for Computer Games Development using Unity”.

Kurs Udemy Mathematics for Computer Games Development using Unity
Opis kursu na stronie głównej Udemy.

O czym jest kurs?

Kurs jest wstępem do matematyki wykorzystywanej przy tworzeniu gier: struktur danych, algorytmów, operacji przestrzennych i wektorów. Składa się z siedmiu sekcji:

 • powtórzenie podstaw trygonometrii,
 • operatory bitowe,
 • lokalizacja, lokacja, m.in. układ kartezjański, 2D, 3D, działania na punktach
 • wektory
 • przecięcia, proste, promienie, połproste, odcinki
 • macierze
 • kwaterniony, rotacje, translacje

Dla kogo?

Poziom zaawansowania kursu „Mathematic for…” jest oznaczony jako „początkujący” — i tak też jest. Kilka tematów pokrywa się z lekcjami ze szkoły średniej, kilka z matematyki pierwszego roku studiów, osoba po studiach informatycznych nie znajdzie w kursie nowych informacji – może poza angielskimi nazwami właściwości matematycznych. Dla osób młodszych, które wielu tematów w szkole mogły nie mieć, jest ciekawym wstępem i przystępnie tłumaczy zagadnienia. Minusem jest pominięcie dowodów na wzory, są one tylko podane do wiadomości przy danym temacie.

Nie jest przeznaczony dla osób, które chciałyby się nauczyć dobrych praktyk w tworzeniu skryptów. Etapy tworzenia projektów są pokazane tutorialowo, krok po kroku; oglądając filmiki miałam wrażenie, że są przeznaczone dla osób już zaznajomionych z Unity. Nic dziwnego, gdyż filmik w żadnym kroku nie tłumaczy nic z silnika gry — dodatkowo metody, które już są zaimplementowane w silniku Unity, tu zostały wytłumaczone od zera na strukturach danych. Jest to plus: gdyż wiadomo co się dzieje przy wywołaniu takiej metody, i minus, gdyż nie wskazuje na to, że dana metoda już znajduje się w silniku. (Tutaj wypada zaznaczyć, że takie struktury i właśne skrypty obliczeniowe mogą bardzo się przydać przy korzystaniu z ECS’a)

Struktura

Kurs składa się z 7 sekcji i trwa ponad 15h. Lekcje są prowadzone w czystym i zrozumiałym angielskim, przyjemnym kobiecym głosem. Duży nacisk położono na długość ich trwania, żaden filmik nie trwa dłużej niż 20 minut, co sprawia że lekcje są zwięzłe i na temat, a po każdym zamkniętym aspekcie następuje też prosty quiz sprawdzający wyniesione informacje.

W kursie znajdziemy mini projekty, które pokazują wykorzystanie zdobywanej wiedzy w praktyce i w kontekstach. Dużym plusem jest to, że nawet tak podstawowe zagadnienia jak operatory bitowe, zostają przedstawione w środowisku Unity. Mam jednak pewne zastrzeżenia —owszem, pokazują w całkiem sprawny sposób wykorzystanie matematyki w projekcie, lecz kod, który jest pokazywany, nie jest reprezentantem dobrych praktyk.

Dobrze są wytłumaczone zagadnienia macierzy, wektorów oraz kwaternionów (ang. quaternions). Bardzo podobały mi się zagadnienia o planach, liniach, odbiciach i promieniach – mam wrażenie, że często się zapomina o matematyce stojącej za tymi zagadnieniami i w projektach możnaby korzystać z optymalizacji pod tym względem.

Podsumowanie

Kurs kosztuje w promocyjnej cenie do 40zł, jednak ceny na Udemy są dosyć płynne. Warto zainwestować jeśli szuka się zwięzłej powtórki matematyki przestrzennej. Udemy dodatkowo zapewnia 30 dniowy zwrot kwoty, jesli kurs nie spełni naszych oczekiwań.

Czy poleciłabym ten kurs? Tak, szczególnie osobom, które dopiero zaczynają przygodę z programowaniem gier i dla których tematy takie jak:

 • poruszanie się obiektów,
 • odległości między obiektami,
 • logika oraz operacje bitowe,
 • działania na macierzach,
 • raycasting,
 • działania na wektorach

wymagają obszernego i merytorycznego wyjaśnienia. W tym kursie go znajdą.

+ Plusy– Minusy
przystępnie wytłumaczone zagadnienia matematyczneskrypty wymagałyby doszlifowania
mini projekty, pozwalające przetestować wiedzębrak wyprowadzenia dowodów na poszczególne własności, wzory
zrozumiały, przyjemny angielskiwykorzystanie własnych struktur danych do obliczeń, pominięcie już istniejących metod w Unity
przekrój zagadnień: od bitów do macierzy i kwaternionówbrak podsumowania wszystkich własności oraz wzorów matematycznych
wykorzystanie własnych struktur danych do obliczeń (przydatne przy ECS)
niska cena w promocji
poprawne dopasowanie poziomu jako „początkujący” w unity

Zapisz się do newslettera, odbieraj darmowe materiały do nauki i bądź na bieżąco z nowymi artykułami!

Invalid email address
Zgadzam się na wysyłkę newslettera.
Polityka prywatności